SPORT

Dhunë te futbolli i femrave, lojtaret kapen me grushte

10:06 - 13.03.17 gsh.al
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Dhuna po kthehet në problem serioz edhe në futbollin e femrave. Episodi i radhës u shënua në derbin e djeshëm të kryeqytetit Dajti – Tirana AS, ndeshje e vlefshme për javën e 12-të të kampionatit kombëtar, ku dy lojtarët Valbona Popa e Tirana AS dhe Esma Hysaj e Dajtit janë përplasur fizikisht me njëra-tjetrën.

Ndeshja është luajtur e fortë për sa u përket 35 minutave të para dhe më pas çdo gjë ka degjeneruar në një përplasje fizike mes Valbona Popës të Tirana AS dhe Esma Hysajt të Dajtit, ku kryesorja Emanuela Rusta i ka nxjerrë të dyja me kartonin e kuq. Ka qenë fillimisht një ndërhyrje e rëndë ndaj portieres së Tirana AS Anjeza Popa nga ana e Hysajt. Motra e saj Valbona ka shkuar për të ndihmuar të motrën dhe aty ka nisur edhe përplasja fizike me Hysajn, ku nuk kanë munguar as grushtet mes tyre. U desh ndërhyrja në kohë e lojtareve nga të dyja kampet që më pas ndeshja t’i rikthehej normalitetit.

Kështu, të dyja skuadrat pas kësaj minute kur rezultati ishte 1-0 për Tirana AS kanë luajtur me nga 10 lojtare. Skuadra e Dajtit më pas është hapur në mbrojtje dhe sulmueset kryeqytetase kanë shënuar edhe 5 gola të tjerë. Kështu Begallo bën “poker”, por më pas dëmtohet në kavilje dhe ka lënë fushën e lojës, ndërsa Leba e Sallahi plotësojnë 6-golëshin.